Miért kell erőltetni, ami nem megy?

Pláza parkolóházából igyekszem kifelé . Előttem 50-60-as nagymama hajt be nagy magabiztossággal a “behajtani tilos”-ba, majd fordul rám életveszélyesen. Magam elé engedem. Hátul két unoka. Mennék már ki a kapun, a csinos nagyi rosszul áll meg, lehúzza az ablakot, de nem tudja berakni a jegyet. Aztán ki akar szállni, odavágja az ajtót az oszlophoz. Arrébb áll. Kiszuszakolja magát, berakja a jegyet, semmi. Előveszi a pénztárcáját. Az első arcradírt a körmeimmel ekkor követem el. Keresi hol kell bedobni a pénzt. Nem találja. Jön hátra. Lehajtom az ablakot.
“Hol kell itt fizetni?” Elmagyarázom. Otthagyja az autót és elindul…
Na ekkor kezdtem üvölteni:
“Tessék visszamenni rettenet gyorsan az autóhoz és arrébb állni!” Mögöttünk tetemes sor, a pasik már curikkolnak fordulnak meg, én nem tudok, moccanni sem. Próbálok óvatosan hátratolatni, intek merre menjen. Nem. Idétlenül oldalra áll, kiszáll, két unoka otthagy, elindul az automata felé. Én végre szabadulok. Kifeléééééééé!!!

Orrszívás, orrmosás

Hatékony nátha kezelést írom le neked. Ha így jársz el, a gyereked komfortosabban érzi magát, gyorsabban gyógyul, kevesebbet hiányzik, kevesebb antibiotikumra lesz szüksége.

Orrszívás.
Először is erőltess nyugalmat magadra. A gyerek látja, hogy kiborulsz. Használj Nasivin Sanftot ha a gyerek orra eldugult  és csak akkor szívj, amikor hat. Nasivin Sanftot orvosi ellenőrzés nélkül maximum 3 napig és maximum napi 3-szor használj! Mint minden gyógyszernek ennek is lehetnek mellékhatásai.

Minél többször szívod a gyerek orrát, annál jobban megszokja, sajnos ez nem kívánságműsor. A szívás mindig a legrövidebb ideig történjen. Ha észleled, hogy eldugult az orr, az lehet attól, hogy megduzzadt a nyálkahártya és attól is hogy teljesen tele van. Óvatosan!
Tudnod kell, hogy 6 éves korig, akármilyen ügyes is, nem tudja teljesen kifújni az orrát. Neked is ki kell tisztítanod. Ráadásul, a középfülgyulladást és az azzal járó szövődményeket is ki lehet kerülni, ha a gyerek orra folyamatosan és módszeresen tisztítva van.

Lefogás:

Amelyik gyereket lefogják, az mindig üvölteni és mindig kapálózni fog. Te mindig holt ideg leszel tőle és akkor a gyereke is ideges lesz, ekkor kapálózik, te lefogod… Így nem lehet hatékonyan kisgyermeket gondozni, amikor van, hogy 5 percenként kell az orrát szívni. Komoly stratégiát kell váltani.
A lefogás épphogy legyen, jelképes. A gyereknek közben magyarázz. A gyerekek 10 hónapos koruktól magabiztosan tudják maguknak szívni, ha hagyod. Előbb szívja ki állatkáknak az orrát, aztán neked, aztán Apának….
Én ott határoztam el, hogy az én gyerekeim nem fognak félni tőle, amikor láttam, hogy a barátnőm éppen totyogó fia cibálja maga mögött a porszívót, hogy az anyja szívja le az orrát. A barátnőmtől sok mindent megtanultam, pl. azt, hogy a gyerek tudja mi a jó, és nem hülye, csak kicsi. De ha anya fél az orrszívástól, a gyerek is fog.

Folyós, vízszerű takonynál leszívással kezdünk.
2. Nasivin Sanft. Aztán tengervizes spray-es vagy sós vizes átmosás.
A vízszerű takony vírus, azt csak eltávolítani kell, összesen ennyi a teendő. Azt tudnod kell, hogy amikor ömlik a gyerekből a vízszerű takony, akkor a legfertőzőbb, tehát ha tudod, akkor tartsd otthon 2-3 napot. Új nézetek szerint, ezzel nyugodtan mehet közösségbe, amennyiben az orrát tudja fújni én ezzel csak akkor tudok egyetérteni, ha a gyerek már annyi idős, hogy a folyó orrát felszólítás nélkül kifújja, de ez egy szubjektív vélemény.

Sűrű takony.
Fehér, sárga, zöld (Zöldig ne juss el az már szín genny!!!) Az valószínű bakteriális felülfertőzés, a színes orrváladék azért színes, mert gennyes én anyuka közgazdász így hívom. Orvosok úgy mondják az elhalt fehérvérsejtek, amik küzdenek a kórokozók ellen színezik el a váladékot. Minél színesebb, annál nagyobb a harc odabenn.

Szóval azt előbb oldani kell és mindenképpen minél hatékonyabban eltávolítani.
1. Leszívás
2. Nasivin Sanft, ha dugult az orr. Ez kb. 2 perc míg hat.
3. Tengervizes spray-el átmosás
4. Ezután átmosni érdemes, 2 év felett orrmosóval, így:
http://dumanyu.hu/greti-orrot-mos/

Az orrmosás után mindenképpen érdemes még egyszer leszívni. Hihetetlen mi jön ki egy olyan orrból, amiről azt hisszük tiszta.
De egyre vigyázni kell, hogy orrmosóval csak az előtte már kitisztított orrot mossuk, és csak az ejtőset használjuk, mert enyhe nyomással is felküldhetjük a váladékot a fülbe. Eldugult orrot kimosni tilos!

Lehet meleg sós vizes fecskendővel is tisztítani, semmiképp sem olyan hatékony, mint az orrmosó, de teljesen veszélytelen kisgyerekeknél. Nálunk minden nap így kezdődik és így is fejeződik be nátha szezonnál.

Ha az arcánál a bőrt elhúzod az orrától akkor az arcüregek jobban kitisztulnak. Kisbabáknak még nincs arcüregük.

Fecskendős módszer itt:
http://dumanyu.hu/orrmosas-csecsemonel-kisgyereknel/

Kisbabáknál, 1 év alatt mindenképpen csak gyógyszertári sóoldatot használj. Pl. Sterimárt. Egyik oldalon befújod, másikon kiszívod.

Fizilógiás sóoldat receptje: 1 liter víz, 9 gramm só.
(Én “Sterimár ízűre” csinálom finomított, nem jódozott sóból, 5 éve naponta mosok orrot, ez már rutin.)

Az orrszívót minden használat után fertőtlenítsd, akkor is, ha 5 percenként használod. Márpedig célszerű akár 5-10 percenként is használni náthaszezonban. A végébe pici Domestost öntök, langyos vizet engedek bele, megrázogatom, míg végig nem ér a csőtől a szívó végig. Ezután szétszedem és alaposan kiöblítem.

5. Célszerű az orrba antibiotikumos szemcseppet csepegtetni, ha sárga vagy zöld a takony, napi 4-5 x 1-1 -et, 5 napig. Neomycin, Brulamycin, Otomycin. Ezeket csak orvos írhatja ki, szigorú orvosi ellenőrzés mellett. (Figyelem, friss, nem ellenőrzött /sem magyarul sem angolul nem találtam háttérinfót/ információ szerint az orrba csepegtetett antibiotikum károsíthatja a csillószőröket, a használatáról kérdezd a háziorvosod.)

A sűrű takonyt gyógyszeresen is oldani kell. Fluimucilos orrcseppel, köptetővel, ami nyákoldó, vagy lehet próbálkozni Aeriussal, ami egy antihisztamin és csökkenti a nyálkahártya duzzanatot… Köptetőt maximum 3 napig add orvosi ellenőrzés nélkül. Kérd az orvos segítségét!

Szándékosan írtam olyan szereket, amit kizárólag az orvosod közreműködésével lehet beszerezni, mert a háziorvossal való együttműködés a legfontosabb.

Sokan kérdezik, nem árt-e a folyamatos orrmosás. Nem. Ha fiziológiás sóoldatot használunk, gyakorlatilag ráköthetjük az orrára. 🙂  A fiziológiás sóoldatot gyűlölik a bacik és a vírusok, a nyálkahártyát viszont hidratálja és fizikailag segíti az orrmosás az arcüreg és a fülkürt kiürülését. Nincs még egy ilyen hatékony módszer a középfülgyulladás megelőzésére. Jobbulást!

fülkürt

Nátha otthoni kezelése

Figyelem, nagyon fontos, de sajnos gusztustalan információkkal jövök ismét: (Tavaly vesztettem egy pár lájkot, mert az oldal sok taknyot tartalmazott, mint gyermekeink az őszi időszakban, ez van, aki ezért ment, az ment. )
Minden, amit a nátháról tudni kell:
Az orrváladék lehet színtelen és különböző viszkozitású. Kezdetben csak dugul az orrunk.
Ezt követően bő vízszerrű orrváladék jelentkezik. Ha a folyamat tovább romlik, akkor a váladék besűrűsödik, nyúlós üveges fejér színűvé változik.
Ha az orrváladék baktériummal fertőződik, akkor elszíneződik, gennyes, sárga, zöldes, rózsaszínes lesz.

Figyelem, a színes takony nem más mint genny, ami gyulladást jelez! Ezért nagyon fontos a gyakori eltávolítása és ha a gyereknek már kandikál a sűrű zöld cucc az orrából, ne vigyük közösségbe! Inkább 1-2 napot töltsünk el a helyzet rendezésével, mert ekkor még elég lehet 1-2 nap intenzív orrtisztítás, lehet 1 hét múlva már 10 napot veszítünk a munkából, az otthoni antibiotikumos ápolás miatt… Ráadásul a gyerek általános állapota ilyenkor már nem komfortos, nyűgös… Nem érzi jól magát.

A gennycsorgás nemcsak előrefelé, de – elsősorban a hátsó melléküregek gyulladása esetén – hátrafelé a garat fele is észlelhető. Ez gyakran ingerköhögést hozhat létre.

A nátha sokszor társul kötőhártya gyulladással, mert a srácok beledörgölik a bacit a szemükbe, illetve a könnycsatornán keresztül könnyen felmegy. Célszerű a háziorvossal felíratni és otthon tartani antibiotikumos szemcseppeket, Neomycin, Brulamycin..
Ezeket rendszeresen, napi 5-ször a szembe és orrba is célszerű csepegtetni, orrtisztítás után, így a gyerek hamarabb gyógyul és elkerülhető a nagyobb baj!

Ha fontosnak tartod az információt, oszd meg másokkal! Hátha az a szülő is olvassa, akinek a gyereke miatt beteg állandóan a közösség…

(Én anyuka vagyok, nem orvos. A tudásomat a háziorvosom és fülészem segítségével szedtem össze. A beteg gyerekről minden esetben konzultálj a saját háziorvosotokkal. Ne feledd, a nátha betegség, még akkor is, ha enyhébb esetben engedjük a gyereket a közösségbe, különben sose járna… )

Megint nem úgy sült el…

Mert ÉN a hős és állatbarát anya, meg akarom mutatni a gyermekeimnek, hogy nem ölünk meg semmit szándékosan!
Fogom a dög nagy mezei poloskát és a függönyről próbálom beterelni egy befőttesüvegbe. Persze nem megy, mert ez a lény repülni is tud. Átkergetem a szobán, gyerekek nevetve nézik, de végül elkapom és egy papírt teszek a tetejére. Az erkély ajtót résnyire nyitom, a papírt elengedem, ekkor…
A poloska rászáll a kezemre. Sikítok, káromkodom, lerázom és becsapom az ajtót.

Gyanútlanul szemlélődő szomszédaim ennyit láthattak:
Nyílik az erkélyajtó, kiüvöltök integetve “b@meg” és becsapom.

A gyerekeim ismét tanultak valami nagyon hasznosat…
Nezara Viridula 2